|
![]() |
|||||||
|
Сладолед
против стрес
|
|||||||
Защо
децата, пък и възрастните, обичат сладолед? Той великолепно сваля стреса. Млякото
и сметаната съдържат триптофан — ефективен природен транквилант, който успокоява
нервната система, повдига настроението, помага при безсъние. А що се отнася
до шоколада, украсяващ любимото ни ледено удоволствие, то дълго време са смятали,
че въздейства на мозъка подобно на наркотик. Откакто калифорнийският фармаколог
Пианелли и колегите му откриха в какаовите зърна вещества, сходни с марихуаната
лошата слава дълго време преследва шоколада и какаото. Но в края на миналата
година група американски учени "реабилитира" шоколада: оказа се че концентрацията
на онези злощастни съединения е твърде ниска, при това повечето от тях се разграждат
в стомаха, без да стигнат до мозъка. Затова пък други изследователи намериха
в шоколада вещество, сродно с андреналина. То повишава кръвното налягане, ускорява
пулса и представлява природен стимулатор като кофеина. |
|||||||
| Историята на сладоледа е стара | |||||||
Преди три хиляди години в домовете на богатите китайци са поднасяли изискан десерт - сладък сок от пресни плодове, смесен със сняг или лед. С такъв десерт са черпили и Александър Македонски по време на походите му в Персия и Индия. Хипократ е писал, че това лакомство "лекува вялост". Сладоледът покорява Европа благодарение на прославения венециански пътешественик Марко Поло, който донесъл рецептата за охладен шербет от Китай. В Италия той бързо става любимо блюдо в знатните домове. По-късно се научили да приготвят сладолед през цялата година, започнали да му добавят мляко, сметана, захар, аромати и дори цветя. Истинският сметанов сладолед бил изобретен при Наполеон ІІІ. Страстта към сладоледа обхванала и немците и австрийците. Именно на австрийците им хрумнала идеята за шоколадовия сладолед. Италианците, с тяхното неизчерпаемо желание да смесват най-невероятни продукти, измислили сладоледа-асорти - с добавка на плодове, ядки, ликьор и парченца бисквити. В Америка рецептите за сладолед пристигнали с английските преселници. През 1774
година доставчикът на хранителни стоки Филип Лензи (Phillip Lenzi) обявил в
Ню-йоркските вестници, че е пристигнал току-що от Лондон и ще продава различни
сладости, включително и сладолед. Доли Мадисън, жената на американския президент
Джеймс Мадисън, поднесла сладолед на организирания бал по повод встъпването
в длъжност на съпруга й през 1813 година.Първото облекчение при производството на сладолед (ръчно, в голям съд ) направила Нанси Джонсон от Ню-Джърси, която през 1846 година измислила ръчния фризер. Това устройство все още е познато на мнозина. Въртейки ръчката на фризера, той разбърква съда със сладолед в слой от сол и лед, докато не се замрази сладоледената смес. Тъй като Нанси не проявила предвидливост да запатентова изобретението, нейното име липсва в патентните записи. Но фризерът все пак бил запатентован на 30 май 1848 година от господин Йонг, който все пак проявил учтивост и го записал като Патент на Джонсън за фризер за сладолед. С изобретяването на хладилните машини през ХІХ век, били разработени и технологии за получаване и съхранение на лед. Сладоледът се разпространил широко. Именно тогава английският изобретател Томас Мастерс измислил машината за сладолед. През 1904 година в Сент-Луис се провела международна изложба на сладоледа, на която се демонстрирал първият автомат за вафлени кофички за сладолед. Така се появил сладоледът в кофички или фунийки, наричан "кифличката на ескимоса". След 4 години започнали да произвеждат и сладолед на клечка. Якоб Фусел започнал серийно производство на сладолед в Северна Америка в Балтимор, Мериленд, през 1851 година , който днес е известен като бащата на американската сладоледена индустрия. Около 1926 година бил усъвършенстван първият успешно работещ фризер с непрекъснато действие, който позволил да започне масовото производство на този продукт. Уйлям Нелсън произвел първата партида сладолед на Гледстоун авеню в Торонто през 1893 година и неговата компания произвеждала на това място сладолед приблизително 100 години. В Канада първият производител на сладолед е сладкарят Томас Веб от Торонто през 1850 година. |
|||||||
| Рецептите | |||||||
|
|||||||
|
e-mail:
margaritta@abv.bg
|
|
©
списание
«маргарита», 2001-2002
|